Profilaktyka ma moc

Wspieramy projekt Fundacji Iskierka i grupy Biegniemy z Mają, który ma na celu ochronę zdrowia rodzin przez edukację. Działania prowadzone będą na terenie woj. śląskiego i pomogą wyrabiać nawyki dbania o zdrowie i przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym poprzez regularne badania profilaktyczne.

Projekt kierowany jest do rodzin i służyć ma wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych. Zorganizowane zostanie seminarium i warsztaty edukacyjne oraz zrealizowane 400 badań dla dzieci i 900 dla mam. Seminarium i warsztaty mają na celu upowszechnianie wiedzy na temat działań profilaktycznych poprzez organizację stanowisk informacyjnych partnerów projektu, na których odbędą się zajęcia o tematyce: zdrowego żywienia, zdrowego trybu życia, umiejętności autodiagnozy oraz wykrywania nieprawidłowości funkcjonowania organizmu, brafittingu, aktywności fizycznej, odnowy biologicznej.

Choroby nowotworowe są drugą przyczyną zgonów w Polsce. W latach 1999-2015 liczba zachorowań dzieci wzrosła z 83 do 163 tys. U kobiet z 55 do 78 tys. z czego 20% to rak piersi – GUS. Wczesna diagnoza pozwala wyleczyć 70-80% przypadków. Działania w projekcie zwiększą wiadomość profilaktyki dla poprawy zdrowia rodziny. Uczestnicy poznają znaczenie zachowania higieny życia i profilaktyki.