CENTRUM DIAGNOZY ZABURZEŃ KARMIENIA I JEDZENIA U DZIECI brzuszek
O NAS
Wieloletnie doświadczenia pracy z dziećmi pediatry gastroenterologa, neurologopedy i dietetyka zwróciły naszą uwagę na problemy przed jakimi stoją rodziny. Często trafiały do nas dzieci z zaburzeniami karmienia i jedzenia. Wysyłaliśmy Pacjentów pomiędzy specjalistami, wymieniałyśmy się informacjami, ale prawidłowa diagnoza była utrudniona i trwała długo. Postanowiłyśmy to zmienić.
We współpracy z Pediatria NeoMed Dorota Stachowicz i #SzpitalPodBukami powstało Centrum Diagnozy Zaburzeń Karmienia i Jedzenia u Dzieci.
Nasz zespół specjalistyczny jest złożony z:
• lek. med. Anna Błasiak – gastroenterolog, pediatra,
• mgr Magdalena Putyra – neurologopeda, specjalista wczesnej interwencji,
• mgr inż. Dorota Szymańska – dietetyk.
Znajdziecie u nas kompetencje, życzliwość i zaangażowanie w celu prawidłowego rozpoznania i wskazania kierunków leczenia.
NASZ ZESPÓŁ
Anna Błasiak
lek. med. Pediatra Gastroenterolog
Lek. med. Anna Błasiak jest Absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach z roku 2004. Już na studiach wiedziała, że chce w przyszłości pracować z dziećmi i ich rodzicami, stąd udział m.in. w studenckim kole naukowym na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka ŚLAM.
W 2001 roku miała okazję (i przyjemność!) odbyć 3-miesięczną praktykę studencką w Gabinecie Internistycznym (General Practitioner) w Nowym Jorku, która pokazała Jej jak powinien być zorganizowany gabinet lekarski i wzorcowa praca z pacjentem, czego w Polsce jeszcze nie mogła doświadczyć. “Zobaczyłam, do czego mam dążyć, i staram się to wprowadzać w życie w moje codziennej praktyce zawodowej.”
Na studiach uczestniczyła w corocznej konferencji “Dni Endoskopowe” i tam właśnie odnalazła swoją prawdziwą pasję. Pasję do gastroenterologii. Po długich latach dopięła swego. W 2013 r otrzymała tytuł specjalisty pediatrii, co było zwieńczeniem ciekawej i inspirującej pracy w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej, na Oddziale Niemowlęcym oraz Pediatrycznym.
Kolejnym etapem kariery lek. med. Pediatry Anny Błasiak było uzyskanie w 2017 r tytułu specjalisty w dziedzinie gastroenterologii jako ukoronowanie pracy w Klinice Gastroenterologii I Hepatologii Dzieci w Zabrzu. “Wyjątkowym momentem tej specjalizacji okazało się dla mnie 4-miesięczne szkolenie w Klinice Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. To właśnie tam leczone są dzieci z najcięższymi schorzeniami gastroenterologicznymi z całej Polski. Jest to również wiodący i pionierski w Polsce ośrodek zajmujący się diagnostyką i terapią zaburzeń karmienia u dzieci. Pobyt na tym oddziale zdeterminował moje następne wybory. Tak, zaburzenia karmienia i jedzenia są szczególnie interesującym mnie problemem, którym postanowiłam się zająć szerzej. Konsekwencją tego jest otwarcie Poradni dla Państwa pociech, które borykają się z wszelakimi trudnościami związanymi z jedzeniem. Nie udałoby się to, gdybym nie znalazła odpowiednich współpracownic –podobnych do mnie pasjonatek i kompetentnych specjalistek w swojej dziedzinie – Magdy i Doroty oraz przyjaznego miejsca, jakim jest Poradnia NeoMed przy #Straconki57 w Bielsku-Białej.”
Poza zawodowymi, posiada również osobiste sukcesy !! jest mamą czwórki wspaniałych dzieci, w tym niejadka, nad którym właśnie pracuje, oraz eks-niejadka, wyleczonego, z pełnym sukcesem.
Magdalena Putyra
Neurologopeda
Neurologopeda dziecięcy, pedagog, specjalista wczesnej interwencji, certyfikowany terapeuta metody Castillo Moralesa.
Specjalizuje się w:
• instruktor masażu Shantala,
• terapeuta karmienia terapeutycznego,
• terapeuta Emphaty Dolls,
• terapeuta miofunkcjonalny,
• terapeuta kinesiotapingu neurologopedycznego,
• terapeuta komunikacji wpomagającej i alternatywnej,
Od 14 lat zajmuje się logopedią, która kształciła Jej ścieżkę zawodową i doprowadziła do obecnego miejsca. Rozpoczynała swoją pracę z dziećmi przedszkolnymi z dyslalią, ale w związku z ukończeniem logopedii na Uniwersytecie Wrocławskim, ukierunkowaną na dzieci z problemami rozwojowymi, bardzo szybko odnalazła się w tej grupie pacjentów. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Zespole Wczesnej Interwencji w Ośrodku Rehabilitacyjno-Opiekuńczo-Wychowawczym w Cieszynie oraz w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bielsku-Białej. Od niedawna prowadzi konsultacje dla dzieci w Wielkiej Brytanii.
“Widząc ogromne potrzeby w zakresie stymulacji rozwoju i pomocy dzieciom z dysfunkcjami, doskonaliłam ciągle swoje umiejętności i wiedzę praktyczną na szkoleniach i konferencjach . Po urodzeniu mojej córki z trisomią 21 założyłam wraz z innymi rodzicami Stowarzyszenie dla rodzin i przyjaciół osób z zespołem Downa Wielkie Serce, w którym aktywnie się realizuję.”
Jest właścicielem Gabinet Neurologopedii Dziecięcej mgr Magdalena Putyra, gdzie kieruje wspaniałym Zespołem Terapeutów z dziedziny logopedii i neurologopedii.
“Obserwując rosnący problem u dzieci z zakresu karmienia i jedzenia, od paru lat diagnozuję i wspomagam rodziny w zakresie rozszerzania diety, karmienia terapeutycznego, wybiórczości pokarmowej.
Specjalizuję się w pracy z niemowlętami i małymi dziećmi.
W życiu zawodowym i osobistym cenię sobie harmonię i porządek, wraz z szeroko pojętą komunikacją i relacjami interpersonalnymi. Najważniejsze dla mnie jest dobro dzieci i ich rodzin. Jestem mamą dwóch nastolatek: 17-letniej Julki i 13-letniej Emilki. Lubimy wspólnie aktywnie spędzać czas, oglądać filmy i razem nudzić się, po prostu nic nie robiąc.“
Dorota Szymańska
Dietetyk
Absolwentka Inżynierii Żywności ATH w Bielsku-Białej i Żywienia Człowieka na UR w Krakowie. Obecnie na ostatnim roku Dietetyki Klinicznej na SWSM w Katowicach.
Od 2 lat prowadzi Poradnia Żywienia Dzieci w Bielsku-Białej, a od 11 lat zajmuje się edukacją żywieniową w oparciu o #EvidenceBasedMedicine.
„Jako dietetyk pediatryczny zajmuję się leczeniem żywieniowym w wielu jednostkach chorobowych. Moi mali pacjenci to dzieci z chorobami przewlekłymi nerek, celiakią, dyslipiemiami, otyłością czy niedożywieniem, trudnościami w karmieniu i jedzeniu. Do każdego pacjenta podchodzę indywidualnie i ze zrozumieniem.
W życiu zawodowym kieruję się mottem Arystotelesa, że ‘Prawdziwa wiedza, to znajomość przyczyn’. W mojej pracy jest to szczególnie ważne.”
Zdobywaną na studiach wiedzę systematycznie pogłębia biorąc udział w konferencjach medycznych, których tematyka jest związana głównie z gastroenterologią i żywieniem dzieci. Zdobytą wiedzą dzieli się w gabinecie, a także na warsztatach, które prowadzi dla rodziców małych dzieci, w szkole rodzenia czy przedszkolach i szkołach, gdzie prowadzi edukację żywieniową dla najmłodszych metodą kamishibai.
Jak mówi: “dietetyka pediatryczna to moja pasja. Dla mnie w gabinecie najważniejsze jest dziecko”.
Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i miłośniczka górskich wędrówek głównie po Beskidach.
Nasz zespół żywieniowy uzupełniają również konsultant laktacyjny, fizjoterapeuta dziecięcy i psycholog, którzy w uzasadnionych przypadkach proszeni są o konsultację naszych pacjentów.
OFERTA
Zajmujemy się kompleksową diagnostyką zaburzeń funkcji pokarmowych dzieci już od okresu niemowlęcego do wieku szkolnego. Pracujemy w zespole terapeutycznym, w którym prowadzimy indywidualny proces diagnostyczny opracowany na podstawie spotkania z lekarzem, neurologopedą i dietetykiem. Nasz zespół żywieniowy uzupełniają również konsultant laktacyjny, fizjoterapeuta dziecięcy i psycholog, którzy w uzasadnionych przypadkach proszeni są o konsultację naszych pacjentów. Po rozpoznaniu problemów dziecka i rodziny, opracowujemy program terapeutyczny wraz z zaleceniami, w tym indywidualnie opracowany przez dietetyka program żywieniowy.
Po wdrożeniu zaleceń terapeutycznych około 6 tygodni później zalecamy wizytę kontrolną u gastroenterologa, monitorującą przebieg postępów karmienia i jedzenia dziecka. Pracujemy z dziećmi, które mają problemy w zakresie:
- pobierania pokarmów z piersi, butelki, łyżeczki, picia z kubka, gryzienia i żucia,
- niechęci do jedzenia,
- lęku ARFID,
- wybiórczości pokarmowej ( tzw. niejadki),
- rozszerzania diety, w tym wprowadzania kawałków,
- akceptacji nowych pokarmów,
- obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego, problemów z połykaniem,
- zaburzeń sensorycznych w obszarze orofacjalnym (nadwrażliwości, niedowrażliwości),
- niedoboru masy ciała i niedożywienia,
- nadwagi.
Nasza oferta skierowana jest również do pacjentów:
- z problemami w zakresie rozwoju psychoruchowego,
- karmionymi przez sondę nosową lub PEG,
- zaburzeniami ze spektrum autyzmu i zespołu Aspergera,
- chorobami genetycznymi
- i innymi mającymi wpływ na problemy w zakresie odżywiania.
Zajmujemy się także dziećmi, u których w/w objawom towarzyszą inne zaburzenia lub dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak na przykład:
- wymioty/nudności,
- bóle brzucha,
- zaparcia,
- biegunki,
- wzdęcia.
Cennik:
– pakiet 4 wizyt u każdego ze specjalistów – gastroenterologa, neurologopedy i dietetyka oraz wizyta kontrolna po ok. 6 tygodniach u prowadzącego gastroenterologa – pomiary antropometryczne, ocena wyników badań, monitoring postępów, wydanie zaleceń końcowych, ewentualnie skierowanie na stałą terapię u wybranego specjalisty ( w zależności od specyfiki zdiagnozowanego problemu).
Koszt: 4 x 250 zł
Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie z możliwością kontynuacji planu terapeutycznego w naszym Zespole, co obejmuje spersonalizowane terapie u danego specjalisty, wizyty lekarskie, omawianie postępów terapii wraz z dalszymi wskazówkami i zaleceniami. Poza pakietem podstawowej diagnozy, istnieje możliwość indywidualnej konsultacji/terapii z psychologiem, fizjoterapeutą lub konsultantem laktacyjnym. Te usługi są dodatkowo płatne w zależności od potrzeb pacjenta.
Przed wizytą należy:
- Zarejestrować się na wizytę w Poradni Neo-Med przy ul Straconki 57 w Bielsku-Białej, rejestracjaneomed@szpitalpodbukami.pl tel.: 334963366
- Uzupełnić ankietę i wypełnić arkusz wstępnego wywiadu chorobowego ( rodzic otrzymuje je w momencie rejestracji) .
Rodzic poproszony zostanie również o pokazanie podczas pierwszej wizyty krótkich filmików prezentujących moment karmienia dziecka przez rodzica w warunkach domowych ( dotyczy młodszych dzieci, tych, które są jeszcze karmione przez opiekuna).
3. Uzupełnić dzienniczek żywieniowy
Na wizytę proszę zabrać ze sobą całą dostępną dokumentację medyczną, tzn. wyniki badań, karty informacyjne leczenia szpitalnego, książeczkę zdrowia dziecka z uzupełnionymi pomiarami antropometrycznymi, tj. przede wszystkim wagą i wzrostem.
WAŻNE
Diagnostyka:
– 4 wizyty u poszczególnych specjalistów – gastroenterologa, neurologopedy i dietetyka + wizyta kontrolna u prowadzącego gastroenterologa.
Pacjent otrzymuje wspólne zalecenia po przeprowadzeniu wszystkich konsultacji w terminie do 7 dni roboczych od ostatniej wizyty.
Poza ofertą podstawowej diagnozy, istnieje możliwość indywidualnej konsultacji/terapii z psychologiem, fizjoterapeutą lub konsultantem laktacyjnym, w zależności od potrzeb pacjenta. Te usługi są dodatkowo płatne.
Rejestracja:
Poradnia Neo-Med przy ul Straconki 57 w Bielsku-Białej, rejestracjaneomed@szpitalpodbukami.pl tel.: 334963366 www.neomedpediatra.pl/#book
W momencie odwołania umówionej wizyty przez pacjenta (najpóźniej 2 dni przed planowaną wizytą), istnieje możliwość przełożenia daty spotkania, ale z dostosowaniem się do obowiązujących terminów oczekiwania na wizytę. W momencie odwołania wizyty przez specjalistę , także istnieje możliwość przełożenia daty spotkania.
Informacje dodatkowe:
Na wizytę do lekarza należy zabrać ze sobą całą dostępną dokumentację medyczną, tzn. wyniki badań, karty informacyjne leczenia szpitalnego, książeczkę zdrowia dziecka z uzupełnionymi pomiarami antropometrycznymi, tj. przede wszystkim wagą i wzrostem.
Na wizytę do dietetyka proszę zabrać prawidłowo wypełniony dzienniczek żywienia (arkusz otrzymają państwo w momencie rejestracji). Na wizytę do neurologopedy proszę zabrać jedzenie i akcesoria którymi dziecko jest karmione: butelka, łyżeczka, kubek. Do jedzenia coś gęstego np. Mus owocowy, jogurt, oraz pokarmy do gryzienia np. chrupka, suszone owoce, lub inne, które dziecko lubi.
Przed kontrolną wizytą u lekarza proszę wypełnić i dostarczyć ankietę końcową. Na kontrolną wizytę do lekarza proszę zabrać wyniki zleconych badań oraz ewentualnie kartę informacyjną leczenia szpitalnego, jeśli będzie konieczność pogłębienia diagnostyki.
Adresy wizyt:
Poradnia NeoMed przy ul. Straconki 57 w Bielsku-Białej
Gastrolog i dietetyk: wizyty ustalamy w jednym dniu zarówno do gastroenterologa, jak i do dietetyka.
Dodatkowe konsultacje Fizjoterapeuty i Konsultanta laktacyjnego
Gabinet Neurologopedii Dziecięcej mgr Magdalena Putyra –Mazańcowice 74.
Ze względu na specyfikę pracy i wymogi wyposażenia gabinetu neurologopedy wizyty odbywają się w Gabinecie Neurologopedii Magdalena Putyra w Mazańcowicach ul. Modrzewiowa 74. www.magdalenaputyra.pl
Czym się zajmujemy?
Diagnostyką zaburzeń karmienia i jedzenia u dzieci od niemowlęcia do wieku szkolnego.
Jak pracujemy?
Pracujemy w zespole terapeutycznym, w którym prowadzimy proces diagnostyczny opracowany indywidualnie dla każdego Pacjenta, na podstawie spotkania z lekarzem gastroenterologiem pediatrą, neurologopedą i dietetykiem.
Z kim współpracujemy?
Nasz zespół uzupełniają konsultant laktacyjny, fizjoterapeuta dziecięcy i psycholog, którzy w uzasadnionych przypadkach proszeni są o konsultację naszych pacjentów.
Po rozpoznaniu problemów dziecka i rodziny, opracowujemy program terapeutyczny wraz z zaleceniami, w tym indywidualnie opracowany program żywieniowy.
Po wdrożeniu zaleceń terapeutycznych około 6 tygodni później zalecamy wizytę kontrolną u gastroenterologa, monitorującą przebieg postępów karmienia i jedzenia dziecka.
Czy można wykupić wizytę tylko u jednego specjalisty?
Nasza oferta obejmuje kompleksową diagnozę, która możliwa jest wyłącznie we współpracy całego zespołu. Dlatego nie oferujemy oddzielnych wizyt.
Czym zajmuje się Gastroenterolog?
jest koordynatorem zespołu żywieniowego, jako pierwsza zapoznaje się szczegółowo z wywiadem chorobowym pacjenta, dokonuje pomiarów antropometrycznych, ocenia stan odżywienia, przeprowadza badanie fizykalne, stawia wstępną diagnozę problemu pacjenta, ewentualnie kieruje na uzupełniające badania diagnostyczne ( przede wszystkim badanie krwi i USG jam brzusznej), przedstawia dalszy plan diagnostyczno-terapeutyczny, wdraża leczenie rozpoznanej choroby, jeśli to konieczne.
W wybranych przypadkach niezbędne może okazać się skierowanie pacjenta do pogłębienia diagnostyki w warunkach Oddziału Gastoenterologicznego, wówczas po otrzymaniu karty informacyjnej leczenia szpitalnego, pacjent kontynuuje diagnozę/ terapię w naszym zespole.
Czym zajmuje się Neurologopeda?
ocena warunków anatomicznych w tym budowa aparatu artykulacyjnego, napięcie mięśniowe, wrażliwość sensoryczna, diagnoza przyczyn problemów dziecka, omówienie treningu prawidłowego karmienia, dobór odpowiedniej pozycji i akcesoriów do jedzenia, instruktaż poszczególnych funkcji pokarmowych w tym ssanie, jedzenie z łyżeczki, picie z kubka, gryzienie i żucie, połykanie, wsparcie rodziny.
Czym zajmuje się Dietetyk?
dokonuje oceny wartości energetycznej i odżywczej diety za pomocą różnych narzędzi, które przekazuje lekarzowi prowadzącemu. Dokonuje oceny apetytu dziecka i sposobu prezentowania potraw przez rodzica. Rodzic na pierwszą wizytę proszony jest o zabranie ze sobą dzienniczka żywieniowego (załącznik) wraz z ostatnimi wynikami badań medycznych. Dietetyk po konsultacji z pozostałymi członkami zespołu układa zalecenia żywieniowe z przykładowym jadłospisem, dostosowane indywidualnie do umiejętności i stanu odżywienia dziecka.